2:1 Allt börjar med terrängen
Att ha roligt i bergen även när det är kluriga lavinförhållanden, är möjligt. Men, det kräver mycket kunskap, och framför allt en förståelse för var laviner förekommer (lavinterräng). Det enklaste är att börja med var laviner inte förekommer. Vill du vara helt lavinsäker gäller följande:
- håll dig till markerade nedfarter i liftanläggningen
- åk i breda öppna dalar långt bort från branta fjällsluttningar
- undvik all terräng som är brantare än 25 grader.
Lavinterräng är terräng där laviner kan starta, färdas eller stanna.

Exempel på lavinterräng, med de tre delarna startzon, lavinbana och utloppsområde.

Säker terräng (så länge ingen hängdriva rasar).
Få koll på terrängen med smarta kartor
Långt innan du ens kommer till din fjällsemester, kan du börja fundera över terrängen. Gå in på lavinprognoser.se och klicka upp lutningskartan och lavinterrängkartan för det område du ska till. Hur ser det ut dit vi ska? Finns terräng som inte lutar så mycket, för dagar när förhållandena kräver men vi inte vill sitta inne hela dagen?
Kartan och kartverktygen finns både på startsidan och under respektive prognosområde. De olika kartlagren visas inte automatiskt – aktivera dem via de olika ikonerna på höger sida av kartan.

